No 2018. gada 20. augusta līdz 7. septembrim V starptautiskā Austrumu mākslas un mūzikas festivāla “RUMI FEST” ietvaros Rīgā notiks izstāde “Uzbekistānas maģija. Ališera Nazirova Rištānas keramika”.
Rištānas keramika ir nozīmīgs daiļamatniecības veids Uzbekistānā. Tās nosaukums ir cieši saistīts ar Rištānu – vienu no senākajām Fergānas ielejas pilsētām Zīda ceļa maršrutā. Jau izsenis šo pilsētu godā par “galveno keramikas darbnīcu” Vidusāzijā, un tā ir unikālas glazētas keramikas dzimtene.
Pilsētas nosaukums cēlies no sena sogdiešu valodas vārda “ŗaš” (“ruš”, “ruši”), kas nozīmē “sarkana zeme”, jo šajā apkaimē augsnē ir daudz podniecībā izmantojamā māla hoki-surkh, kam ir sarkanīgs tonis. Sendienās teju visi Rištānas vīriešu kārtas iedzīvotāji bija podnieki. Daudzu gadsimtu gaitā podniecības nozare ir izgājusi visas attīstības stadijas – no mājas darbnīcām līdz mūsdienīgai ražošanai. Rištānas keramiķi, kuzagari, sevi pelnīti uzskata par seno tradīciju glabātājiem, jo tikai Rištānā šis daiļamats turpina sekmīgi attīstīties. Rištānas skolas stabilitātes noslēpums ir pavisam vienkāršs – nesaraujama meistaru paaudžu saikne.
Smalkie, skanīgie, izsmalcinātiem rakstiem klātie keramikas izstrādājumi izceļas ar īpašu krāsu paleti, tie atmirdz visās lazurīta un tirkīza nokrāsās. Raksti ataino apkārtējās pasaules daudzveidību: ziedus, koku zarus, augļus. Arī šodien, kā pirms daudziem simtiem gadu, keramikas apgleznošana ir roku darbs. Meistaru individualitāte izpaužas viņu neatkārtojamajā rokrakstā, kas vienlaikus saglabā stingrus tradicionālās tautas mākslas kanonus.
Katram meistaram ir savi glazūras un krāsu sastāva noslēpumi. Vietējie podnieki vēl aizvien izmanto glazūru, ko iegūst no augu pelniem tikai pēc viņiem zināmas receptes. Glazūras izgatavošanas
tehnoloģija ir darbietilpīga, tomēr tieši glazūras pārklājums palīdz izcelt pārsteidzoši dziļu un sulīgusmaragdzaļu un tirkīzzilu krāsu, kas raksturīga Rištānas keramikai.
Ališers Nazirovs, meistars ar 40 gadu stāžu
Rištānas meistars skolotājs Ališers Nazirovs ir izcils mūsdienu uzbeku keramiķis. Viņa darbi šogad tiks izstādīti Rīgā festivāla “RUMI FEST” ietvaros. Ališeram Nazirovam šis ir jubilejas gads – meistaram aprit 60 gadi. Šai nozīmīgajai jubilejai par godu ir ieplānotas izstādes arī Taškentā, Maskavā un Tokijā.
Kā tas pieņemts Austrumos, Ališers Nazirovs sāka apgūt amatu jau no mazotnes. Viņa skolotāji bija labākie Rištānas meistari: Usto Elibojs Dalijevs, Usto Abdukadirs un viņa dēls Kimsanbojs Abdukadirovs.
Mazais Ališers 12 gadu vecumā sāka mācīties pie godājamā Rištānas meistara. Aiz viņa nestāv podnieku dzimta paaudžu paaudzēs. Viņš vienkārši dzīvoja pārsteidzošajā Rištānā, kur gaisā virmo podnieku ripu griešanās duna un rakstaino pialu skanīgā šķinda. Gāja laiks. Pēc ilgiem un čakliem mācību gadiem Ališers pats kļuva par atzītu meistaru. Viņa darbus iegādājas nozīmīgi muzeji un izstāžu zāles visā pasaulē. Tagad viņu dēvē tikai par Usto (Meistaru), Usto Ališeru Nazirovu.
“Meistars māca ne tikai amatu. Skolnieks ar viņu kopā pavada vairāk laika nekā mājās. Tāpēc vecāki, atdodot bērnu mācībā, kopš seniem laikiem saka: “Gaļa ir jūsu, bet kauli – mūsu, kad ir kauli, gaļa vienmēr uzaugs!” Tādējādi meistars pēc statusa ieņem augstāku vietu par miesīgu tēvu. Viņš skolniekam nodod savu dzīves pieredzi un amata mākslu, bet skolnieks bez ierunām paklausa. Apgleznošanas filozofija zināmā mērā ir arī meistara iekšējā pasaule. “Pats svarīgākais man ir nodot tālāk zināšanas saviem skolniekiem,” – kādā no intervijām atzina Ališers Nazirovs.
Ališers Nazirovs sniedz lielu ieguldījumu savas valsts kultūras mantojuma saglabāšanā, atjaunojot arheologu atrasto Rištānas keramikas izstrādājumu senlaicīgās formas un ornamentus, ko pēc tam izmanto, veidojot savus darbus.
Ališera Nazirova darbi ir iekļauti Uzbekistānas, Krievijas un Japānas muzeju kolekcijās. Viņš ir piedalījies daudzās starptautiskās izstādēs ne tikai dzimtenē, Uzbekistānā, bet arī ārzemēs (Vācijā, Krievijā, Japānā).
2005. gadā piepildījās meistara lielais sapnis – Ališers Nazirovs nodibināja savu skolu un darbnīcu “Usto-Šogird”, kur nodod tālāk saviem skolniekiem keramikas darbu izgatavošanas mākslu. Ališera Nazirova skolnieki pastāvīgi piedalās dekoratīvi lietišķās mākslas izstādēs un par saviem darbiem saņem apbalvojumus.
Norises vieta: Rīgas Rātsnams
Ieeja brīva
Rakstam izmantotie materiāli:
- Mākslas kritiķes L. Kozdajevas (Kodzati) raksts “Rištānas keramika: tradīcijas un meistari” ‒ http://www.fergananews.com/town/01.html
- Intervija ar Ališeru Nazirovu “Mēs saglabājam tradīciju. Tātad pamati mums ir izturīgi!” ‒ https://miraman.ru/posts/642
- Materiāli no vietnes http://www.centralasia-adventures.com/ru/sights/keramika_rishtana.html
- Raksts “Usto Ališera Nazirova keramika. Pieņemt, turpināt un attīstīt.” http://azu.uz/assorty/art/art_detail.php?ID=2641